Stiri externe

SUA, 2008 - 2018: 991 de catastrofe naturale, care au provocat 3.928 de decese si pierderi economice de 723,9 mld. $


Pentru SUA, 2018 a fost un an mai bland decat 2017. Incendiile Woolsey Fire si Camp Fire, din California, au fost cele mai costisitoare dezastre naturale inregistrate de SUA anul trecut. Per ansamblu, SUA s-au confruntat, anul trecut, cu 108 evenimente catalogate drept dezastre naturale, care au provocat pierderi economice de 81,9 miliarde de dolari, mult mai mici decat cele din 2017 (178 de miliarde de dolari), arata Atlas Magazine.

In ceea ce priveste pierderile asigurate, acestea au scazut cu 40% comparativ cu 2017. 

In perioda 2008 - 2018, in SUA au avut loc 991 de catastrofe naturale, care au provocat 3.928 de decese si pierderi economice de 723,9 miliarde de dolari. Pierderile asigurate au insumat 392,3 miliarde de dolari.

Pierderi 2017-2018 dupa tipul evenimentului

Numarul catastrofelor naturalePierderi economice (miliarde USD)Pierderi asigurate (miliarde USD)Morti
20172018201720182017201820172018
Furtuni severe50562618,81814.18566
Furtuni de iarna1392,74,21,132426
Inundatii12200,42,60,081,21449
Cutremure22-0,5-0,41-
Cicloane tropicale55128 (fara uraganul Maria)30,45015,6170107
Incendii de padure, canicula, seceta21162025,4151862107
Alte catastrofe--0,9-1,82--44
Total10310817881,98652,3390399
sursa: Munich Re

Bilantul dezastrelor din 2017: un an extrem de dificil

Potrivit sursei citate, anul 2017 a fost primul in care s-au inregistrat 3 uragane de categoria 4 (sau mai mare) - Harvey, Irma si Maria -, toate lovind Coasta de Est a Statelor Unite ale Americii. Un eveniment fara precedent in istoria dezastrelor naturale din SUA, uraganul Maria (19-22 septembrie 2017) a produs pagube relativ mici in SUA, cea mai mare parte din totalul pierderilor economice (57 de miliarde de dolari) provocate de Maria fiind inregistrate in Porto Rico, in special, si Republica Dominicana.

Munich Re subliniaza ca, in 2017, dezastrele naturale au provocat, in SUA, pierderi de 178 de miliarde de dolari, pierderile asigurate fiind de 86 de miliarde de dolari - un nivel de peste 3 ori mai mare decat cel din 2016 (26 de miliarde de dolari). Doar cicloanele tropicale au provocat pierderi de 128 de miliarde de dolari, pierderile asigurate fiind de 50 de miliarde de dolari - per ansamblu, 72% din totalul pierderilor economice si, respectiv, 58% din totalul pierderilor asigurate inregistrate, in 2017, in SUA.

In decembrie 2017, 5 incendii majore au spulberat sudul Californiei, mistuind peste 1.000 de locuinte si cladiri. Unul dintre acestea, Tubbs Fire, a intrat in istorie drept cel mai mare incendiu care a avut loc vreodata in California. Potrivit estimarilor, Tubs Fire a provocat pierderi de 9,7 miliarde de dolari. Pe de alta parte, autoritatile din California sustin ca incendiile care au avut loc in perioada octombrie-decembrie 2017 au provocat, per ansamblu, pierderi totale de 12 miliarde de dolari.

SUA: Statele si teritoriile cele mai afectate de dezastrele naturale din 2017

Stat/TeritoriuPierderi asigurate (milioane USD)Numar dosare dauna
Puerto Rico26.894560.900
Texas22.2291.136.750
Florida16.4691.177.050
California15.209173.650
Virgin Islands, SUA5.00947.300
Colorado2.274236.800
Minnesota1.652145.600
Sursa: iii.org

Cele mai costisitoare 10 dezastre naturale care au avut loc in SUA

In 2005, uraganul Katrina, supranumit si "uraganul cel mare", a fost exemplul tipic al unui fenomen meteo extrem. Cu pierderi economice de 125 de miliarde de dolari - pierderile asigurate fiind de numai 61 de miliarde de dolari -, Katrina a intrat in istorie drept cel mai costisitor dezastru natural inregistrat vreodata in SUA, fiind urmat de cele 3 uragane devastatoare din 2017, Harvey, Irma si Maria.

DataRegiuneCatastrofaMortiPierderi economice (milioane USD)Pierderi asigurate (milioane USD)
August 2005New OrleansUragan Katrina1.720125.00061.000
August-septembrie 2017Texas, HoustonUragan Harvey8895.00030.000
Septembrie 2017Coasta de Est, SUAUragan Maria*10857.000*29.000*
Septembrie 2017Florida, MiamiUragan Irma12833.00020.000
Octombrie 2012New YorkUragan Sandy12765.00029.000
August 1992New YorkUragan Andrew-15.50024.852
Septembrie 2008Texas, HoustonUragan Ike8630.00019.000
Ianuarie 1994Northridge, Los AngelesCutremur6144.00015.000
Noiembrie 2018CaliforniaIncendii8516.50012.500
Octombrie 2005FloridaUragan Wilma2116.00011.000
Septembrie 2004FloridaUragan Ivan5318.00010.000
Septembrie 2005Texas, HoustonUragan Rita1016.0009.600
*Uraganul Maria nu a avut un impact foarte puternic in SUA, provocand cele mai multe pierderi materiale si de vieti omenesti in Porto Rico si Republica Dominicana

Sursa: Munich Re

SUA: Catastrofe naturale si pierderi asigurate: 2008-2018

AnNumar catastrofePierderi economice (miliarde USD)Pierderi asigurate (miliarde USD)Morti
201810881,952,3339
201710317886390
20161005026267
2015892817325
2014802918273
2013752616226
20129512462390
2011847543844
2010812617230
2009842614225
2008928041419
Sursa: natcatservice.munichre.com


Share |


Editor: Cristian SUCA | Publicat pe 12.06.2019

Cele mai recente stiri:
» Visa colaboreaza cu companii de asigurari pentru digitalizarea platii despagubirilor
» PwC: Schimbarile climatice fac parte din cele mai mari riscuri pentru reasiguratori
» Aon: Pierderile anuale, la nivel global, pe segmentul cyber vor ajunge, pana in 2021, la 6 trilioane de dolari
» SUA: Tehnologie de predictie in timp real a inundatiilor, lansata, in premiera, la sfarsitul lunii septembrie
» RMS: Pierderile asigurate de pe urma uraganului Dorian ar putea fi de pana la 6,5 miliarde de dolari
» Aon a lansat o estimare in timp real a pierderilor provocate de uraganele din SUA si furtunile din Europa
» Marea Britanie: Un nou set de reguli pentru a garanta siguranta in trafic oferita de masinile autonome
» Primul program de asigurari parametrice din Camerun, lansat de AXA si Banca Mondiala
» Un incident cibernetic catastrofal ar putea provoca pierderi asigurate de aproximativ 24 mld. dolari
» Munich Re inaugureaza doua noi servicii de analiza de risc pentru incendii si uragane






Create Account



Log In Your Account